Kategoriler

Anjiyografi

Çocukların kalbinde delik veya bir problem nedeniyle anjiyo olacağı fikri anne babalar için büyük bir endişe kaynağıdır. Ancak endişelenmenize gerek yok! Çünkü anjiyo bebek ve çocuklarda güvenle uygulanabilen bir yöntem.

Çocuklar anjiyo olacakları sabah erken bir saatte veya bir gün önce hastaneye yatırılıyor. Anjiyo öncesi çocuklarda genellikle ekstra bir beslenme veya ilaç uygulaması gerekmez.

Ancak, işlemden 6-8 saat önce açlık gerekeceği için serum takılarak antibiyotik verilmesi gerekir.

İşlem çoğunlukla anestezi altında, bazen de entübe edilerek yapıldığı için anjiyo işlemi boyunca çocuk herhangi bir ağrı hissetmez.

Çocuklarda ve bebeklerde anjiyo çoğunlukla kasık damarından girilen bir kanül yoluyla uygulanır. Burada katater dediğimiz içi boş plastik bir boru ile kalbe kadar girilerek, kalbe özel bir röntgen altında görüntülenebilen bir madde verilir ve kalbin detaylı anatomik yapısal, anatomik ve fonksiyonel durumu hakkında detaylı bilgi sağlanmış olur.

Bazen de katater yoluyla kalp ve damar yapılarından alınan kan ve basınç örnekleriyle kalbin detaylı hemodinamik durumu raporlandırılır.

Günümüzde anjiyo kalbin görüntülenmesi ve hastalığın tanısından daha çok (çünkü EKO cihazları oldukça gelişmiş olduğu için yeterli bilgi sağlar) kalptaki bir deliğin, açıklığın, kanalın veya bir fistülün kapatılması ya da bir damar veya kapaktaki darlığın balon veya stent yoluyla açılması için yani tedavi amaçlı uygulanmaktadır.

Anjiyodan sonra çocuğumuz servisteki odasına alınıyor ve anestezinin de etkisiyle bir kaç saat uyumaya devam ediyor. İşlemden sonra bazen bulantı, kusma gerçekleşebilir ancak bu kendiliğinden düzelir.

Anjiyo sonrası çocıuk kardiyoloğu anjiyo hakkında sizinle görüştükten sonra, çocuğunuzun hastanede bulunmasını gerektirecek herhangi bir sebep yoksa aynı gün veya ertesi gün çoğunlukla normal bir kalple taburcu edilir.

Resim
Özel Mersin Medicalpark Hastanesi, Menderes, Gazi Mustafa Kemal Blv. No: 676, 33200 Mezitli, Mersin
05386873172
duruozyurt@yahoo.com.tr
www.drabdullahozyurt.com ©
X